Reklāma uz staba

Esot Kanādā, rodas iespaids, ka ir lietas, kurās viņi ir krietni atpalikuši no Latvijas. Piemēram, mobilie sakari – dārgi, bez normālām priekšapmaksas iespējām utt. Vai reklāmas – pie mums pārsvarā visi ievieto sludinājumus internetā un uz stabiem līmē tikai pa retam “īrēšu dzīvokli, steidzami”. Bet šeit (Toronto) visi stabi ir aplīmēti ar visu iespējamo, TV statīvu uzstādīšana, paklāju tīrīšana utt. Vai arī zīlnieki… Man grūti iedomāties, kas ir tie nabagi, kas uz šādām lietām uzķeras, bet tas tik tāpēc, ka es noteikti neesmu mērķauditorija. Nāk prātā seriāla Leverage sērija The Future Job, kur diezgan labi tika parādīts, ar kādiem paņēmieniem šādi kadri mēdz strādāt.

Psychic reader

Spameri

Diemžēl man tik ļoti apnicis dzēst ārā nepārtrauktos komentārus ar tekstiem “Really nice topic”, “What a gret site” un adresēm uz spameru lapām, ka pieslēdzu lapai Captcha spraudni. Tagad tik jāvēro, vai tas strādās (t.i., vai spameri neizmanto kaut kādu caurumu lapā). Kas dīvaini – Akismet spraudnis ieslēgts jau sen, bet nu galīgi netiek galā ar šiem jaunā tipa spamiem, kas tiešā tekstā nereklamē visādas zāles, pulksteņus utt., bet gan salīdzinoši normālā angļu valodā pozitīvi izsakās par rakstu.

Reizēm radās sajūta, ka vajadzētu šādus spama botus ielaist delfu vai tvnet komentāros – tur tie būtu vienīgie, kuri nenoliktu visu pēc kārtas principa pēc.

Geocaching with Windows Smartphone

Geocaching is a high tech game. As soon as you get outside of urban areas most of the time it gets near impossible to find the cache if you do not own a GPS. But GPS alone does not help that much – in order to be as effective as possible the GPS has to be able to display geocaches directly on the map. There are many devices you can buy that supports geocaching but nowadays most people have a GPS on their phones and in this case it really does not make much sense to buy another device.

There are many different software solutions for different phones. For example, the iPhone has an application, Trimble has a product that you can install on different phones. But most of the good applications are not free and for some of them you even have to pay monthly subscription (and pay premium membership for geocaching.com).

I myself own a phone (HTC S740) with Windows Smartphone 6.1 operating system. The big problem for me is that the Smartphone (or Standard) version is for phones without touch screen (such as mine). There are multiple free applications for Windows mobile phones with touch screen (Professional version) but I could not find one that works for me.

Another very limiting factor is roaming GPRS (mobile data) charges. While I am visiting Canada, the charges are approx. 10 USD/Mb. This way geocaching becomes quite expensive if you use an application with an online map (like Google Maps). So for me the application has to be able to download the maps before I go outside and work offline.

Suffice to say I did not find anything that would do what I need and I decided that it has to be corrected and I need to write the application myself.

To show the result, here are some screen shots of the first version:

OfflineCacher - Map view OfflineCacher - cache info OfflineCacher - satelite map OfflineCacher - GPS status

The current functionality:

 • A desktop (Windows) application to download maps (you need to copy them to the storage card manually).
 • The maps are downloaded automatically for geocaches you select on the map or from a list.
 • Geocaches are loaded from GPX files (you need to be a Premium Member to have access to them).
 • The application downloads and works with maps from OpenStreetMap and Google Maps (both street view and satelite view).
 • Works with any GPS module that the Windows Mobile operating system can manage automatically (built in or external).
 • Displays the current location on the map.
 • Shows all loaded caches on map by their type, highlights caches that are found, are inactive or that have travelbugs in them.
 • Displays the information about the cache – hints, description, logs.
 • Downloads the cache web page on the desktop application and displays it on the mobile phone – useful if the GPX file did not contain enough logs.
 • Downloads images for the cache and displays them on the mobile phone.
 • Absolutely nothing is downloaded on the mobile phone directly – no need to worry about GPRS costs.

Requirements:

 • Phone that supports Microsoft .NET Compact Framework 3.5.
 • Non-touch screen as this is the target for the application.
 • Enough place on the phone or storage card to store the offline maps (for a few day caching session it could take up to 1Gb of space).

I will post the application here soon – if you feel that this is something you need, by expressing that you will probably get me to do that sooner.

SmarterMail 7

Uz miga.lv tikko tika atjaunināta e-pastu servera SmarterMail versija uz jaunāko 7.0 versiju. Visi, kas izmanto e-pasta tīmekļa vietni http://mail.miga.lv/ uzreiz ievēros, ka mainījies ir vizuālais noformējums, taču tāpat ir pieejamas arī vairākas jaunas funkcijas.

Dažas no tām:

 • vienkāršāka un ātrāka e-pastu meklēšana;
 • iespēja saglabāt pielikumus uz servera un pārsūtīt tikai saites uz tiem (šobrīd limits ir 20Mb vienam failam) – var noderēt gadījumos, kad saņēmēja serveris pielikumus bloķē;
 • kontaktu sadaļa padarīta ērtāka;
 • e-pastiem iespēja uzlikt pazīmi “follow-up” (līdzīgi kā to ļauj darīt Outlook);
 • sinhronizāciju centrs, kurā var pārskatīt visas izveidotās sinhronizācijas ar mobilajām iekārtām vai e-pasta programmām (piemēram, Outlook vai Thunderbird).

VPN tīkli, kam pārklājas subnet adreses

Tikko uzkāpu uz negaidīta grābekļa ar Windows XP VPN tīkliem.

Situācija sekojoša:

 • dators ir WiFi tīklā ar adresi 192.168.0.120, maska 255.255.255.0;
 • pieslēdzās VPN tīklam, kuram norādīts, “Use default gateway”;
 • VPN tīkla gateway ir 192.168.4.1, DNS servera adrese ir 192.168.0.100.

Šādā situācijā mēģinot pieslēgties DNS serverim no Windows 7, viss notiek korekti. Taču uz Windows XP tā gluži nav. Uz Windows XP kā pirmais tiek pārbaudīts vai serveris, pie kura pieslēdzas, ir datora oriģinālajā subnetā. Ja tā, tad tas seko standarta uzstādījumam un, ignorējot jebkādus gateway, mēģina slēgties pa taisno pie servera. Kas, protams, tam nesanāk.

Viens no iemesliem, kāpēc Windows XP mūsdienās labāk vairs neizmantot…

Geokešings (geocaching)

Šodien beidzot uzsāku geocache meklēšanu. Precīzāk izsakoties, šodien atradu savu pirmo slēpni. Un ieguvu nepārprotamu atziņu, ka darba dienas beigās tajās pašās drēbēs slēpņus meklēt labāk nevajag. Kā arī pārliecinājos, ka šis process tiešām ir dikti labs.

Tiem, kas nezin, par ko es vispār runāju, geocaching ir iespēja meklēt citu cilvēku novietotos slēpņus. Visbiežāk www.geocaching.com publicētajā aprakstā būs minētas koordinātas, kurās vai nu izmantojot karti, vai sekojot GPS, varēs atrast lādīti ar reģistrācijas blociņu un dažādiem sīkumiem, ar kuriem mainīties. Kas šo procesu padara interesantu – visbiežāk slēpņi novietoti ģeogrāfiski, vēsturiski nozīmīgās vai vienkārši smukās vietās. Tādēļ slēpņu meklēšana ir viens no veidiem kā sastādīt ekskursijas maršrutu .

c:\windows\sysnative

Windows iekļautās programmas lielākā daļa ir atrodamas zem C:\Windows\System32 direktorijas. Uz 32bit operētājsistēmas tur būs 32bit aplikācijas, uz 64bit operētājsistēmas – 64bit aplikācijas. Uz 64bit operētājsistēmas eksistē arī direktorija C:\Windows\SysWOW64, kurā atrodas 32bit aplikāciju versijas.

Piemēram, “calc.exe” eksistē divās versijās – 32bit versija aizņem ~750Kb, bet 64bit versija ~900Kb. Izmērs nav svarīgs, tas tikai uzskatāmi parāda, ka tas nav viens un tas pats fails.

Joki šajā sakarā sākas tad, kad 32bit aplikācija cenšas palaist, piemēram, C:\Windows\System32\calc.exe. Pat precīzi norādot direktoriju, Windows ieslēdz savu automātisko maģiju un šo ceļu pārvērš ar C:\Windows\SysWOW64\calc.exe. Tas ir, operētājsistēma izdomā, ka 32bit aplikācija taču nevarētu vēlēties palaist 64bit procesu. Saprotams, ka šāda uzvedība nodrošina labāku 32bit aplikāciju darbību uz 64bit operētājsistēmas.

Taču ne visas aplikācijas ir gan 32bit, gan 64bit versijās. Kā arī noteiktas aplikācijas apzināti var vēlēties palaist noteiktu bitu aplikāciju. Uz Windows Vista un jaunākiem ir ļoti vienkāršs un elementārs veids, kā ar šo problēmu cīnīties – C:\Windows\SysNative virtuālā direktorija.

Piemaksa par ekstra bagāžu lidmašīnā

Tikko nepatīkamā veidā konstatēju, ka mājā ir jātur svari un soma pirms došanās uz lidostu ir jāsver. Lai arī lidoju ar transatlantisko reisu un labu kompāniju (Lufthansa) izbaudīju viņu nepielaidību uz pārāk lielām somām.

To, ka jāpiemaksā būs ap 50 eiro, zināju un ar to rēķinājos. Taču šī summa (precīzi ir 39Ls) ir tikai tad, ja gribi vest līdzi otru somu (bez maksas ekonomiskajā klasē pienākas 1 soma uz 23kg). Mana situācija bija soma, kas sver 27kg. Par šo man prasīja piemaksāt 150 eiro (105Ls).

Lieki teikt, ka summa likās pārāk sālīta un tā vietā paņēmu rokas bagāžā maisiņu ar drēbēm. Par laimi Lufthansa (atšķirībā no, piemēram, Ryanair) ļauj ņemt datora somu un vēl vienu rokas bagāžas vienību.

Bet mācība ir vienkārša – smaga soma ir krietni dārgāks prieks par otru somu.

Adobe Reader preview funkcija

Gan Windows Explorer, gan Outlook 2007 un 2010 satur iespēju automātiski apskatīt dažādu failu saturu. Tipiski tas strādā ar, piemēram, attēliem vai Microsoft Office failiem.

Adobe jau sen atpakaļ savā produktā bija iekļāvusi analoģisku atbalstu PDF failiem. Taču – kopš pirmās reizes, kad to izmēģināju, viss, ko esmu redzējis ir “PDF Preview Handler for Vista” atgrieza kļūdu. Un vairāk nekā. Tagad, pārinstalējot datoru, atkal jau dabūju to pašu (uz Windows 7 x64). Mani uzmanīgu darīja tas, ka zemapziņa bija piefiksējusi, ka nesen nejauši viens PDF tika veiksmīgi attēlots (toreiz tas bija nejaušs klikšķis, tāpēc neiedziļinājos).

Pameklēju un: Fixes for 64-bit Adobe Reader preview handler and thumbnails. Šajā lapā ir ne tikai labojums šai problēmai, kas jau vairāk kā 3 gadus ir aktuāla, bet arī informācija, ka jaunākajā (9.3.2) versijā tas beidzot ir izlabots. Tiesa gan – 9.3.2 var iegūt tikai, lejupielādējot 9.3.0 un tad atjauninot.