LKS-92 koordinātu sistēma

Pētot, kā priekš savas slēpņošanas programmas iegūt Latvijas topogrāfiskās kartes, uzdūros LĢIA karšu serverim. Kas mani iepriecināja – pārsteidzoši aktuāla informācija – laukos kaimiņa nesen izraktais dīķis (ar kuru viņš appludināja daļu mūsu meža) ir jau iezīmēts.

Taču reizē ar to uzzināju kaut ko jaunu – Latvijā šādām kartēm neizmanto vis kādu no standarta koordinātu sistēmām (UTM vai WGS84 – šis ir visbiežāk sastopamais formā N 56’ 23.233’’ – to nedaudz citā pierakstā izmanto arī Google Maps un citi), bet gan savu standartu LKS-92. Cik nu varēju izlobīt, tad tas pēc būtības ir tas pats UTM, tikai, lai to izmantotu, aprēķinos ir jāizmanto specifiskas konstantes. Katrā ziņā problēma ir vienkārša – ja man ir koordinātas WGS84 formātā, uz šādas kartes tās uzlikt tik vienkārši nevar.

Pameklējos internetā, uzdūros boot.lv foruma rakstam par tēmu. Tajā atbilde netika dota, taču bija norāde uz konkrētu resursu, kurš pārrēķina ievadītās koordinātas starp dažādām sistēmām, tajā skaitā LKS-92. Tā kā visi aprēķini tika veikti JavaScript-ā, tad ar salīdzinoši nelielu darbu esmu ieguvis C# kodu, kas pārrēķina starp WGS84 un LKS-92.

Pirmkoda lejupielāde

Arhīvā ir divas klases: PointD ir vienkārša struktūra X/Y vērtību pārim, bet LKS92andWGS84 satur divas metodes konvertēšanai starp LKS-92 un WGS84 koordinātu sistēmām.

Comments (4) -

Žēl, ka nācās rakstīt javas scriptā. Pārrēķina programma JavaScript-ā sen ir gatava un pārrēķinu var veikt izmantojot koordinātu kalkulatoru, kas atrodas LĢIA mājas lapā:  map.lgia.gov.lv/index.php

Paldies par linku. Mans mērķis gan bija uztaisīt (atrast/noportēt) kodu uz C# (nevis JavaScript), kas ir izmantojams no savas programmas, bez interneta pieslēguma.

Risinot tiltiņu slēpni (мосты) un cenšoties "iebraukt" visā šajā koordinātu juceklī atklāju, ka man esošajā LR Valsts Zemes dienesta izdotā kartē (Liepājas rajons) par atskaites meridiānu (y=500) tiek lietots nevis 24 grādu(Rīgas) meridiāns, bet gan 21 grādu (Liepājas) meridiāns, bet koordinātu sistēma nosaukta arī par LKS-92. Tā kā te jābūt ĻOTI uzmanīgiem. Ziemeļu nobīde gan ir -6000km

Ieskatījos minētajā kartē. Tur skaidri un gaiši ir rakstīts, ka karte ir veidota LKS-92 koordinātu sistēmā. LKS-92 koordinātu sistēmas parametri ir sen definēti. LKS-92 koordinātu sistēmai ordināta(garums) ir palielināta par 500 km un abscisa(platums) samazināts par 6000km. Koordinātu sistēmas parametrus var atrast:
1) Latvijas ģeotelpiskās informācijas attīstības koncepcijas 2.pielikumā http://polsis.mk.gov.lv/view.do?id=2403 ;
2) grāmata "Mūsdienu Latvijas topogrāfiskās kartes", 2001, VZD, autori: Zelmanis, Zvaigzne, Vanags, Kaminskis, Dambis, Celms, Bērziņš, 38.lpp.
3) grāmata "Ģeodēzija", 2007, LĢIA,  autori: Zuments, Helfriča, Bīmane, Kronbergs, 18.lpp.
Grāmatas tiek plaši izmantotas augstskolās, kā mācību literatūra attiecīgo specialitāšu studentiem.
Vēl piebildīšu, ka 21 meridiāns ir centrālais UTM 34 zonai.
Ceru, ka izdevās paskaidrot situāciju ar minēto karti.

Comments are closed